Fiber Tekne İmalatı

Pek çok insan, modern fiberglas teknelerin nasıl inşa edildiğini merak ediyor ve bugün tekne yapımı oldukça bilimsel kurallara ve tekniklere göre yapılıyor.


Ceyhuni Gürer
Ceyhuni Gürer
Fiber Tekne İmalatı

 

TEKNE İNŞASİ TEMELLERİ

Fiberglas yapım tekniklerinin geliştirilmesinden önce, tekneler ahsap ve çelik malzeme kullanılarak inşa edildi. Fiberglas tekne yapımnda ise teknenin ana bileşenleri gövde, güverte ve konsolları gibi büyük parcalar - fiberglastan kaliplanmistir. Genellikle bu, dişi bir kalipla başlamak anlamina gelir. Kalıba once jelkot püskürtülür veya firca ile sürülür ardından cam elyaf takviyeli kumaş uygulanır ve ardından fiberglasın doyurulmasi veya "ıslatılması" için reçine kullanılır.

 

   • Okunma Sayısı: 1988

BNGMarine Tekne - Fiber Tekne - Polyester Tekne

Tekne Bağlama
Tekne bağlama konusu teknemizi güvende tutma adına doğru yapılması önem arz eden bir konudur. özellikle Tekne ve Deniz hayatına yeni atılan insanlar için bu konu hayatidir zira yanlış bağlanmış bir tekne  hava şartları bozulduğunda batma riski taşır
Nazmi Ulusan
Nazmi Ulusan
Teknelerde Osmos
Genel olarak denizcilikte osmos ; deniz suyundaki tuzun teknenin jelkot tabakasını geçerek fiberglass iç tabakaya sızması olayıdır.
Ceyhuni Gürer
Ceyhuni Gürer
Tekne Tasarımı
Tasarım, hayalin gerçeklikte vücüt bulduğu ilk aşamadır
Ceyhuni Gürer
Ceyhuni Gürer
Fiber tekne üretiminde kullanılan en yaygın teknikler nelerdir?
Laminasyon ve İnfuzyon Tekniklerinin avantaj ve dezavantajları
Ceyhuni Gürer
Ceyhuni Gürer